Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Jaký výsledek očekávají analytici od rozhovoru Biden-Putin?

Jaký výsledek očekávají analytici od rozhovoru Biden-Putin?

Dnes proběhne videorozhovor mezi Joe Bidenem a Vladimirem Putinem. Je to jejich druhý kontakt za posledních šest měsíců od setkání v Ženevě v červnu.

Joe Biden a Vladimir Putin
7. prosince 2021 - 11:03

Prezidenti budou hovořit na pozadí vyhrocených vztahů mezi USA a Ruskem, útoků Západu na téma „Putinova invaze na Ukrajinu“ a návrhu ruského prezidenta NATO nerozšiřovat dále na východ.

Očekává se, že Ukrajina bude jedním z hlavních témat rozhovorů. Řeč bude také o regionálních konfliktech (Afghánistán, Írán), kybernetické bezpečnosti (téma vměšování do amerických voleb, garance neútočení na zařízení pro podporu života) a strategické stabilitě (zbraně, vztahy s Čínou, sankční režimy).

Ruslan Bortnik, ředitel Ukrajinského institutu politiky

Ukrajina se nečekaně z tématu regionálních konfliktů, kde se o ní uvažovalo během ženevského summitu, dostala do popředí a stane se samostatným klíčovým blokem jednání. Komponentů bude několik. Jsou to Minské dohody a rozmístění infrastruktury NATO na ukrajinském území a rozšíření NATO obecně na východ. Rusko bude požadovat záruky bezpečnosti a nerozšiřování NATO de facto i de iure.

Také zachování tranzitu energie přes Ukrajinu. To znamená, že bude zvážena celá řada otázek souvisejících s Ukrajinou.

Nevylučuji, že se Spojené státy a Rusko dohodnou na novém plánu mírového urovnání na Ukrajině. Ostatně mezi postoji Spojených států a Ruska k mírovému urovnání na Ukrajině nejsou zásadní rozdíly. To znamená, že pro Spojené státy to vypadá jako naprosto normální model autonomie Donbasu a jeho návratu Ukrajině v autonomním postavení. Konkrétně v jednu dobu během této doby o tom hovořila náměstkyně ministra zahraničí Nulandová a Biden to podpořil také slovně.

Jde o rozsáhlou decentralizaci a autonomní status Donbasu v rámci Ukrajiny. Celkově na tomto modelu trvá i Rusko.

V pozicích Spojených států a Ruska nejsou zásadní rozdíly, ale existují otázky ohledně taktiky realizace tohoto plánu. Tedy zastavení nepřátelství, priorita kroků a jednání stran.

Ale nevylučuji, že v návaznosti na výsledky tohoto jednání a další práci prezidentských týmů se může objevit nový plán Nuland-Karasin, říkalo se mu také „Morelův plán“ (Karasin je státním tajemníkem ruského ministerstva zahraničí , Morel je veterán francouzské diplomacie, koordinátor politické podskupiny trilaterální kontaktní skupiny pro mírové urovnání v Donbasu za dob prezidenta Porošenka). A tento plán lze nabídnout Ukrajině.

V roce 2016 nebyly tyto plány a dohody realizovány kvůli mnoha faktorům, především kvůli americkým volbám. Nyní je v okně příležitostí pro realizaci tohoto druhu plánu mezera, ale tato mezera je co do velikosti až v roce 2022. Pak nadcházející volby na Ukrajině a blížící se politické procesy ve Spojených státech zúží možnosti realizace tohoto plánu.

Videokonference Putin-Biden na jedné straně shrne plnění dohod ženevského summitu, na druhé straně se může stát Rubikonem, prahem pro přijímání nových politických rozhodnutí, dohod mezi USA a Ruskem. Obrovské nebezpečí spočívá také v tom, že pokud se strany na ničem nedohodnou, povede tato videokonference k prohloubení krize, ukáže se, že Spojené státy budou intenzivně bránit spuštění Nord Stream 2.

Pokud se tato jednání stanou novým výchozím bodem pro hořkou konfrontaci mezi Spojenými státy a Ruskem, pak by se tato eskalace bohužel mohla přenést na Ukrajinu. A ty nejsmutnější scénáře – například zesílení bojů na východě Ukrajiny – lze realizovat.

Administrativy Putina a Bidena se stále snaží dosáhnout dohody, uzavřít nová pravidla pro „studený mír“ mezi zeměmi. Existuje mnoho odpůrců, zejména ve Spojených státech, kteří se snaží tyto procesy narušit, mnoho obtížných problémů. Dialog mezi Putinem a Bidenem však postupně získává stále výraznější jaltské rysy.         
Konstantin Bondarenko, šéf ukrajinské politické nadace


Je zřejmé, že schůzka (či videokonference) byla naplánována ještě během předchozího summitu, letos v červnu – ne nadarmo mluvil Biden o šesti měsících, které dal Putinovi, aby zhodnotil jeho skutečné záměry. Uplynulo šest měsíců.

Návštěvy vysokých amerických politiků v Moskvě naznačují, že Rusko je z pohledu Washingtonu vyjednávatelným konkurentem – není důvod hovořit o ruském neplnění jakýchkoli dohod z předchozího jednání.

Prohlášení o koncentraci vojsk na hranici s Ukrajinou nejsou oficiálním obviněním Moskvy, ale spíše politickými manévry.

Washington chápe, že svět již není unipolární a že s Moskvou i Pekingem musí mluvit nikoli z pozice síly, ale vyjednáváním.

Formule „dohoda o pravidlech konfrontace“ bude relevantní i pro nové jednání. S největší pravděpodobností bude tentokrát dominovat ukrajinská otázka. Je to o to těžší, že půjde buď o kompromis (Rusko souhlasí s politickou dominancí USA na Ukrajině výměnou za záruky, že Ukrajina nevstoupí do NATO a EU), nebo o otevřenou konfrontaci. První možnost je relativně mírová, ale jistě vyvolá kritiku ve Spojených státech (vedoucí k poklesu hodnocení Bidena a demokratů necelý rok před volbami do Kongresu) a v Rusku (nemůžete brát slovo západní politici – Gorbačovovi bylo také slíbeno, že sjednocení Německa nepovede k expanzi NATO na východ).

Druhá možnost může vyvolat nové kolo krize na Donbasu (Washington může kdykoli dát příkaz „tvář!“ ukrajinským úřadům), reakci Ruska a v důsledku toho válku v plném rozsahu. Kupodivu mohou Spojené státy dokonce považovat tuto variantu za prospěšnou pro sebe: Rusko podléhá ještě větším sankcím, Nord Stream 2 nebude spuštěn, západní Evropa spadne pod plný energetický a politický vliv Spojených států.

Pokud jde o Ukrajinu, je to jen vyjednávání, je nepravděpodobné, že o ni budou bojovat. Proto se dnes už konfrontační scénář nejeví vůbec nereálný. Stále však existuje naděje, že diplomaté budou moci používat zdravý rozum: z taktického hlediska může mít konfrontace a vyprovokování války na Ukrajině určitý efekt pro Spojené státy, ale strategicky tlačí na Moskvu a Peking, aby uzavřely vojensko-politickou alianci. ještě více.dále k eskalaci „malého ukrajinského konfliktu“ v obrovský konflikt v celosvětovém měřítku.

Fedor Lukjanov, předseda prezidia Rady pro zahraniční a obrannou politiku, šéfredaktor ruského časopisu Global Affairs

Polohy stran docela plavou. Řekněme, že z vyjádření ruské strany to není úplně jasné: na jedné straně se říká, že členství Ukrajiny v NATO je „červená čára“, a na druhé straně, že napumpování vojenských kapacit Ukrajiny je „ červená čára", ale toto rozdílné a toto se děje ...

Totéž ze strany Spojených států: že Ukrajina nevstoupí do žádného NATO, říkali nejednou, a že Ukrajině bude pomáhat, a to i vojenskou cestou, o tom se také neustále mluví. A zde je otázka: co nás trápí – formální členství nebo skutečné vojenské kapacity, které Ukrajina může mít?

Doufejme, že přetaktované napětí sfoukne do úterního večera. Pro nástroje napodobování odhodlání v předvečer důležitých jednání samozřejmě rozumíme všemu, ale ze záměrného a nekonečného používání slov „invaze“ a „válka“ se nám začalo dělat nevolno. Dost vážné myšlenky, neměli byste křičet "vlci!", "Vlci!" zbytečně. Rusům by se to mohlo líbit – zvládat záchvat vzteku někoho jiného je zábava.

Po videokonferenci Spojené státy oznámí velký úspěch: podařilo se zastavit Putina a zachránit Ukrajinu před invazí. Biden varoval tak přesvědčivě, že kremelský agresor považoval za dobré se zdržet.

Řekneme, že Biden byl jasně a jasně označen „červenými čarami“ a byl nucen to zaznamenat. A přemýšlejte o tom.

Praktický výsledek rozhovoru může být jeden: strany se shodují na nutnosti zahájit dialog o bezpečnostním systému v Evropě. Jak se v červnu shodli na nutnosti zahájit dialogy o jaderných zbraních a kybernetické bezpečnosti. To znamená, že uznali důležitost těchto problémů. Pokud se něco takového nyní stane – v té či oné podobě, bude důvod mluvit o kroku správným směrem a  o úspěchu Moskvy. Ostatně až dosud západní strana v zásadě nepřipouštěla, že problém existuje. Přesněji řečeno, za problém bylo považováno pouze chování Ruska, nikoli chyby v systému vztahů v Evropě po studené válce.

Možná nebude fungovat ani minimální sblížení úhlů pohledu – jen výměna ultimátních prohlášení. Pak by se logicky mělo napětí dále zvyšovat, jak nedávno řekl Putin na ministerstvu zahraničí. Bude to nervózní. Ale dovolíme si naznačit, že první možnost je poněkud pravděpodobnější.

Georgij Bovt, ruský politolog, novinář

Neměli byste očekávat nic dobrého. Samotný problém s Ukrajinou se neřeší a v takových jednáních se řešit nebude. Pro Rusko je Ukrajina skutečně záležitostí národní bezpečnosti a v této otázce nehodlá dělat žádné kompromisy, pokud jde o zabránění vstupu Ukrajiny do NATO a umístění infrastrukturních zařízení NATO na ukrajinském území.

Doyle McManus, sloupkař pro Los Angeles Times

Putinovým cílem, který často a otevřeně vyjadřoval, je obnovit ruskou moc nad říší, kterou ztratila v roce 1991, když se zhroutil Sovětský svaz. Jeho bezprostředním cílem je zastavit expanzi NATO k západním hranicím Ruska. Putin má aktiva: pozoruhodně silnou ekonomiku s raketově rostoucími příjmy z ropy, kontrolu nad velkou částí evropských dodávek zemního plynu, armádu, která může vést skrytou válku, a bezohlednost jednat brutálně, když se mu to hodí. V posledních měsících varoval sousední země, včetně Polska a tří malých pobaltských republik, všechny členy NATO, že jejich integraci do aliance považuje za nepřátelský čin.

Hrozba totální invaze na Ukrajinu uvrhla Spojené státy a jejich spojence do režimu prevence krizí. Ale všichni zjevně nejsou připraveni jít do války za Ukrajinu. Putin naopak považuje spojenectví Kyjeva se Západem za přímou hrozbu. Často říkal, že Rusové a Ukrajinci jsou „jeden lid“ a že pokud nedojde k opětovnému sjednocení, tyto dvě země by měly být blízkými partnery. A dlouhodobě varuje, že členství Ukrajiny v NATO je „červená čára“.

Ruští experti se domnívají, že pravděpodobně nechce napadnout celou Ukrajinu - krok, který by byl vojensky, ekonomicky a diplomaticky nákladný. Chce zastavit západní posun Kyjeva. Spojené státy a jejich spojenci se tedy snaží odradit Putina od války zasíláním veřejných varování a soukromých zpráv o následcích invaze. Především potřebují dosáhnout a zveřejnit konsensus ohledně konkrétních sankcí, které budou uplatňovat v případě ruské vojenské akce.

Ale evropské země, jejichž ekonomiky jsou s Moskvou svázány těsněji než naše, nechtějí přijímat závazky. Bidenův návrh na diskusi o problému lze považovat za užitečný krok. Putin miluje být brán vážně jako vůdce supervelmoci. Biden by měl nesouhlasit s Putinovými požadavky, aby západní země omezily vojenskou pomoc Kyjevu, ale může dát jasně najevo, že pomoc je čistě obranná a neznamená, že se Ukrajina přiblíží členství v NATO.David Gershenzon, publicista Politico

USA a jejich spojenci neudělí Rusku právo veta nad ambicemi Ukrajiny vstoupit do NATO a EU. Někteří členové NATO zároveň vyjádřili skepsi ohledně varování Washingtonu o hrozící ruské invazi. Pochybují, že Putin bude chtít rozpoutat další válku. Místo toho Moskva spíše využila mobilizace vojáků k vyjádření své rostoucí nespokojenosti s rozšiřováním vojenských vazeb USA, Spojeného království a NATO s Ukrajinou a také s tím, že Ukrajina získává nové zbraně, včetně těch smrtících.

Jsou však povoleny i jiné scénáře, včetně přípravy Ruska na vojenský konflikt, jako tomu bylo v případě války s Gruzií v roce 2008. Podle tohoto názoru by Rusko mohlo využít ukrajinské použití pokročilých zbraní a vojenské aktivity na Donbasu jako záminku k invazi. Rusko může mít motivy pro pokus o omezenější převzetí ukrajinského území, včetně vytvoření pozemního spojení s Krymským poloostrovem, ale zdá se, že Putinovým jednoznačnějším cílem je zabránit Ukrajině ve vstupu do NATO.

Obavy Ruska ze zbraní dodávaných ze Západu poblíž jeho hranic s Ukrajinou jsou podobné obavám USA ze sovětských raket na Kubě během krize v 60. letech.

Alan Kafruni, profesor mezinárodních vztahů, Hamilton College

Navzdory rozšířeným předpovědím o ruské invazi v amerických médiích si Rusko rozhodně nepřeje všechny související problémy, které by to mohlo přinést. Vznikající situace je velmi podobná dispozici před válkou v roce 2008 v Gruzii.

Je přitom zřejmé, že Spojené státy rovněž nebudou souhlasit s vojenským zásahem v případě ozbrojeného konfliktu. Zároveň je nepravděpodobné, že Rusko nyní od NATO získá nějaké právní záruky a Putin to jistě chápe. Takto tvrdý postoj Ruska by se však mohl stát východiskem pro jednání.


Malek Dudakov , ruský politolog a amerikanista

Situace kolem Ukrajiny zůstává alarmující, ale ještě horší je fakt, že samotné vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy narazily na „červené čáry“ a nikdo nehodlá ustoupit. Vstup Ukrajiny do NATO (ne že by se proti tomu Kyjev důrazně postavil) je pro Rusko nepřijatelné pod jakoukoliv záminkou – „Moskva je pozadu“. To není patos nebo metafora, ale strategická realita.

To vše vyvolává vážné spekulace o změně charakteru rusko-amerických vztahů od dob studené války do současnosti. Americko-ruské vztahy již nejsou ústředním bodem globálních mezinárodních vztahů, ale nadále zůstávají ústředními, pokud jde o globální bezpečnost.

Předchozí paradigma vztahů mezi oběma zeměmi se vyčerpalo, ale nové paradigma ještě nevzniklo. Může to nějakou dobu trvat, několik volebních cyklů ve Spojených státech a změna moci v Kremlu – vytvořit situaci, která se bude kvalitativně lišit od toho, co vidíme dnes. Zdá se, že od setkání mezi Bidenem a Putinem v Ženevě se podařilo rostoucí konfrontaci dostat pod kontrolu úsilím diplomatů a armády, ale vztahy jako celek nejsou stabilní, ne-li řečeno, že je od sebe dělí pouze jedna krize. úplný kolaps.

Dnes jsou Spojené státy i Rusko – každý z jiných důvodů – většinou uzavřené do sebe. Stav vztahů mezi nimi je nyní méně diktován bilaterální dynamikou než vnějšími událostmi – ať už jsou to události, krize na Blízkém východě nebo konflikty v postsovětském prostoru.

Za takových okolností by v tuto chvíli možná bylo nejlepším řešením udělat si „strategickou pauzu“ a kriticky posoudit hodnotu těchto vztahů pro každou ze stran. Rusko si musí položit otázku, co přesně chce od USA v nové éře. USA si musí položit otázku, zda je jejich současný přístup k Rusku v dlouhodobém zájmu Ameriky.

Michael Crawley, publicista New York Times

Bidenova administrativa považuje pokračující dialog s Putinem za důležitý, aby jej odradil od jednání proti Ukrajině. Bílý dům si zjevně nepřeje další konfrontaci s Putinem, zejména kvůli této zemi. Během svého působení ve funkci prezidenta se Barack Obama nezavázal žádnými závazky vůči Ukrajině, protože si uvědomoval, že v této hře Putin může a bude zvyšovat sázky.

Biden, který byl za Obamy viceprezidentem, hodně cestoval do Kyjeva, ale nyní zjevně není připraven učinit rozhodnutí o vojenském řešení problému a raději problém vyřešit vyjednáváním.

Soustředění ruských jednotek na hranici s Ukrajinou je přitom s největší pravděpodobností zkouškou Kremlu připravenosti Spojených států, NATO a Evropy jednat. Bidenova administrativa však zjevně nemá jasno v tom, kdy a jak může Ukrajinu bránit.

Americký prezident je zatím fixován pouze na otázku konkurence s Čínou. Američtí představitelé se zdráhají diskutovat o pomoci Washingtonu Kyjevu ze strachu z další eskalace.

Moskva chápe, že ani Spojené státy, ani NATO nepošlou své vojáky bojovat za Ukrajinu, a to situaci dále komplikuje.

Peter Stone, politolog se sídlem ve Washingtonu

Druhá jednání během šesti měsíců, tentokrát ve video režimu, by mohla zvednout Putinovu mezinárodní prestiž a umožnit mu znovu oznámit Západu svůj seznam přání. Tím hlavním je samozřejmě návrh upustit od rozšiřování NATO na východ a vlastně - carte blanche pro Kreml na Ukrajině a v širším měřítku v celé východní Evropě.

S největší pravděpodobností přijdou další požadavky na stažení jednotek NATO z Polska a pobaltských zemí. Biden, který se zaměřuje především na čínskou problematiku, má jen malý manévrovací prostor, aby zabránil opakování karibské krize z 60. let a sklouznutí světa do velké války.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)