Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

NI: Ruský systém Pancir-S, jehož analogii Spojené státy nemají!

NI: Ruský systém Pancir-S, jehož analogii Spojené státy nemají!

Ruský protiletadlový raketový a dělostřelecký systém systém „Pancir-S" se ukázal být skvělou zbraní pro zastavení masivních vzdušných útoků dronů, a jehož analogii Spojené státy nemají, napsal The National Interest.

Ruský raketově dělostřelecký systém Pancir-S1
22. ledna 2018 - 10:15

Tento komplex, známý také pod kódovým jménem NATO „SA-22 Greyhound“, je dědicem takových systémů protivzdušné obrany jako Šilka a Tunguska. „Pancir“ je postaven na podvozku kamionu KamAZ- 6065 pro větší mobilitu, je osázen dvěma 30milimetrovými kanóny, z nichž každý může vypálit až 40 ran za sekundu a 12 protiletadlovými řízenými střelami. Může působit samostatně nebo spolu s mohutnou radarovou soustavou.

Během konfliktu v Sýrii tyto komplexy několikrát zasáhly různé rakety a bezpilotní letouny - například v prosinci loňského roku sestřelily dvě rakety, které radikálové vypálili na leteckou základnu Hmeymin, uvedl článek. V noci 6. ledna se militanti pokoušeli zaútočit na leteckou základnu Hmeymim a v Tartu pomocí 13 dronů. Ruská armáda ovládla šest letounů a sedm zničily právě komplexy „Pancir-S".


„Pancir" v Sýrii nepřilákal pozornost analytiků a novinářů tak, jako S-400, z velké části kvůli tomu, že tento systém má krátký radius dosahu, konstatoval NI. Přitom funguje jako poslední linie obrany v systému protivzdušné obrany a je také odpovědný za ochranu před nízko letícími letadly, vrtulníky, bezpilotními letouny a raketami. Tato schopnost získává v současných podmínkách klíčovou důležitost, zdůraznil časopis.

V armádě Spojených států neexistuje žádný systém podobný „Pancirům", protože americká pozemní armáda očekává, že všechny letecké hrozby bude moci zlikvidovat americké letectvo, poukázal autor.


Nicméně, v první, rozhodující fázi ozbrojeného konfliktu je pravděpodobné, že Spojené státy nezískají vzdušnou nadřazenost. Kromě toho, i když americké stíhačky sestřelily několik dronů nad Sýrií, náklady na vpoužité střely a palivo pravděpodobně zdaleka překročily náklady na zničené drony.

Útok dronů radikálů na ruskou leteckou základnu Hmeymin ukazuje, jak jsou účelné tyto systémy.  V budoucnu se s největší pravděpodobností tyto útoky stanou mnohem masivnějšími, uzavřel National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)