Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Papež František jede do Moskvy navštívit patriarchu Kirilla

Papež František jede do Moskvy navštívit patriarchu Kirilla

V nejbližší době se v Moskvě uskuteční nové setkání papeže Františka a patriarchy Moskvy a celého Ruska Kirilla. Sám pontifik to oznámil 6. prosince po návratu z apoštolské cesty do Řecka a na Kypr.

Papež František
7. prosince 2021 - 09:01

„Setkání s patriarchou Kirillem je na dohledném horizontu." Myslím, že příští týden za mnou Hilarion přijede, abych se domluvil na případné schůzce. Patriarcha musí cestovat, nevím přesně kam, zdá se, že do Finska, ale nejsem si jistý. Jsem vždy připraven jet do Moskvy. Nepotřebujete protokoly, abyste mohli mluvit se svým bratrem, “ řekl Francis.

V Nikósii a Aténách se František setkal s hlavami místních katolických církví – hlavami kyperské pravoslavné církve, arcibiskupem Chrysostomem II. a řecké pravoslavné církve (EOC), arcibiskupem Jeronýmem II .

„Všichni jsme bratři a všichni mluvíme z očí do očí jako bratři. Je skvělé, když bratři říkají, že patří ke stejné matce, matce Církve, ale jsou trochu rozděleni. Ale musíme jít společně a snažit se pracovat v jednotě a pro jednotu, “ komentoval papež.

Papež se domnívá, že přímé kontakty a dialog by měly pokračovat a ne „čekat na souhlas teologů“.

„Teologové musí pokračovat ve studiu, protože to pomáhá dosáhnout jednoty, ale mezitím jdeme vpřed, společně se modlíme a konáme dobré skutky. Spolupracovat a modlit se je to, co můžeme dělat. Jednota tímto začíná dnes,“ uzavřel František.


První setkání primásů obou církví, první v historii od Velkého schizmatu v roce 1054, se konalo v Havaně 12. února 2016. Poté bylo po jeho výsledcích slavnostně podepsáno společné prohlášení o 30 bodech. Jedním z výsledků setkání byl v květnu 2017 přesun části relikvií svatého Mikuláše, které se nacházejí v italském městě Bari, do Ruska .

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)