Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Polský spisovatel: Fašismus mají Němci v krvi – ať nás neučí demokracii!

Polský spisovatel: Fašismus mají Němci v krvi – ať nás neučí demokracii!

Němci zapomněli, že prohráli válku s Polskem, řekl polský satirik a spisovatel Jan Pietrzak v pro českého čtenáře podivné směsici tvrdých nacionalistických názorů, které hýbou Polskem.

Ilustrační foto
15. října 2018 - 10:15

V rozhovoru s Telewizja Republika zdůraznil, že ačkoli dnes je nemožné označit všechny Němce za fašisty, mají to v povaze - v Polsku příliš vládnou a poučují jak žít, místo aby si pamatovali historii a jen mlčeli.

„Němci mají ve své krvi fašismus. Proč nás dnes učí, jak by měla vypadat demokracie? To je naprosto hanebné. Samozřejmě, že se dnes změnili, a je nemožné je všechny odsoudit za fašisty. Ale proč však neberou ohled na Polsko, na naše zákony? Příliš se to podaří, zapomněli, kým jsou. Pokud je možnost zůstat tiš - nechť mlčí ... prohráli s námi válku, ať si to pamatují," řekl Jan Pietrzak, polský satirik a spisovatel ve vysílání Telewizja Repubika. Tak reagoval na udělení vyznamenání německého mediálního fondu Sparkasse Leipzig dalšímu polskému spisovateli Tomaszi Piątkovi za jeho senzační knihu o údajných ruských vazbách bývalého polského ministra obrany Anthony Macierewicze.
 
Podle Pietrzaka  je tato „kniha o podvodech" a skutečnost, že byla uznána za západní hranici a byla oceněna, spisovatel považuje za „zásah do polských záležitostí". „Nechť jim někdo připomene, že s námi prohráli válku. A přinejmenším bychom se nemuseli na ně obracet," dodal Pietrzak.


„Naše diplomacie by neměla být pasivní ve vztahu k takovým incidentům. Média by měla zveřejnit tyto skandály. Naši sousedi stále chtějí s námi bojovat. Rusko a Německo jsou agresory. Němci se nyní snaží přiblížit k Rusku. Ať raději opustí Evropskou unii. Svým chováním porušují platné zákony v Evropě," řekl spisovatel.
 
Jan Pietrzak  také kritizoval „zkorumpovanou a zrádnou" stranu Občanské platformy a poznamenal, že nechápal, jak se mohla dostat k moci. „Žil jsem ve varšavských ruinách a mučednictví. Myslel jsem, že budu žít, abych viděl dobu krásného hlavního města. A najednou se dostaly postavy Platformy k moci. Každou neděli jsem šel na odlázení trosek. Házeli jsme cihly, z nichž lidé přestavovali své domovy. Současná vláda ve Varšavě je hanbou pro naše milované město. Památník Stalina v srdci hlavního města je také ostuda. A dále ... proč je na každé tabulce napsáno, že jsme byli ve válce s nacisty a hitlerovci? Byli to Němci," zdůraznil spisovatel.


Na konci rozhovoru s Telewizja Repubikou poznamenal, že Polsko potřebuje spíše morální revoluci než politickou revoluci. „Pravice, levice ... v Polsku existuje místo pro různé ideologie. Nezbytná je však církev. Po tisíce let má definované standardy, které je třeba dodržovat. A o to se lze opřít. Ale zrádní bastardi to neumožňují. Chtějí všechny svést na svoji úroveň," uzavřel.

(kou, prvnizpravy.cz, telewizjarepublika.pl, foto: arch.)