Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Putin a Trump drží kanystr s benzinem a tvrdí, že dokáží uhasit požáry

Putin a Trump drží kanystr s benzinem a tvrdí, že dokáží uhasit požáry

Vladimir Putin a Donald Trump zahájili závody ve zbrojení připomínající období studené války. A opět Evropa stojí mezi oběma póly.

Vladimir Putin a Donald Trump
9. března 2018 - 03:20

To jsou slova z temné minulosti: "Od počátku jaderného věku jsme se snažili snížit nebezpečí války tím, že budeme mít silné odstrašující prostředky a že budeme usilovat o rozsáhlou kontrolu zbrojení. "Odstraňování" znamená jednoduše zajistit, že každý, kdo plánuje útok na Spojené státy nebo naše spojence nebo naše základní zájmy, dospěje k závěru, že rizika pro každého překračují potenciální přínosy. Jakmile to každý pochopí, tak nezaútočí. My udržujeme mír díky naší síle; Slabost vyvolává agresi. "

S těmito slovy popsal Ronald Reagan svou strategii proti Sovětskému svazu v březnu 1983. "Rovnováha teroru" - (vzájemně zajištěná destrukce, krátká MAD), je zvláště pozoruhodné, že anglická zkratka "MAD" může také znamenat "šílenství".

35 let po Reaganově řeči se zdá, že šílenství je opět na správné cestě. Svět se chystá opakovat chyby počátku osmdesátých let. Nové závody v oblasti jaderných zbraní ohrožují svět a svět poslouchá amerického prezidenta Donalda Trumpa, což vyvolává dojem, že Reagan vystoupil z hrobu. Odzbrojení je v očích Trumpa známkou slabosti.Začala spirála, připomínající dobu studené války - pouze bez berlínské zdi. Trump říká, že modernizuje americký jaderný arzenál a vyvíjí nové jaderné zbraně s o něco méně výbušnou silou.

Americký ministr obrany James Mattis identifikoval potenciální konflikt  mezi USA a Ruskem jako nebezpečnější pro národní bezpečnost USA než mezinárodní terorismus. Jen před několika lety to znělo jinak. Proxy válka, kterou USA a Rusko vedou v Sýrii, však revitalizovala myšlenkové vzorce a argumenty z dávných dob. Aktualizace šílenství je normální. Poprvé po desetiletích usilují Spojené státy i Rusko o strategii, která využívá jaderné zbraně víc než je možné.

Trump říká, že potřebuje upgradovat, protože Rusové také upgradují. Rusové tvrdí, že potřebují upgradovat, protože Američané modernizují. Hledáte-li, najdete všude ospravedlnění.

Ale tato logika nevede do budoucnosti, ale přímo do minulosti. Je dobré se hádat o tom, zda USA v 80. letech 20. století přivedly Sovětský svaz k bankrotu nebo zda Sovětský svaz nezmizel. Geopolitická situace byla před 35 lety jiná než dnes. Severní Korea má jaderné zbraně, Čína se připravuje. Írán by se měl vzdát svého jaderného vývoje.


Putin: USA už jaderné zbraně použily,kdo zaručí, že to neudělají znovu

Tvrzení, že Putin jenom proto zvětšuje  jaderný arzenál, protože chtěl, aby bylo Rusko bráno vážně Američany, ve skutečnosti pro Rusko, které postrádá peníze a technologie, to není efektivní. Nikdo to ale nemůže tvrdit. Sovětský svaz dříve také postrádal mnoho věcí, které by lidem usnadnily život. Ale neexistuje žádný nedostatek odhodlání a peněz na jaderné zbraně.

Putin i Trump jsou spokojeni. Oba muži chtějí dát své zemi globální autoritu, kterou ani USA ani Rusko dnes nemají. To není příjemné. Oba mají v ruce kanystr s benzinem a tvrdí, že dokáží uhasit požáry. Pokud vypukne oheň, ohrozí to Evropu. V jistém smyslu jsme znovu mezi dvěma póly.

(rp,prvnizpravy.cz,fr,foto:arch.)