Svátek má: Tereza

Zprávy

Velikost textu:

Rasmussen: Mír na Ukrajině vyžaduje přístup "cukru a biče"

Rasmussen: Mír na Ukrajině vyžaduje přístup "cukru a biče"

Právě jsem se vrátil z kontaktní linie z východní Ukrajiny, která odděluje Ukrajinu od separatistického Donbasu. Můj závěr je, že Evropa, Kanada a Spojené státy nyní mají příležitost podpořit politické řešení této války, píše na "Globe and Mail" Rasmussen.

Anders Fogh Rasmussen, bývalý generální tajemník NATO
17. října 2017 - 03:20

Zaprvé tím, že poskytnou obranné vybavení ukrajinským vojákům; a za druhé, rozmístěním silné mírové mise Organizace spojených národů do oblasti Donbasu. Otázka spočívá v tom, zda transatlantičtí spojenci mají ještě sílu a chuť k vyřešení tohoto konfliktu, pokračuje Anders Fogh Rasmussen, předseda Rasmussen Global, je bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér a pokračuje dále ve svém komentáři.

Nápad s nasazením mírových misí byl  navržen minulý měsíc ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Moskevský návrh rezoluce pro Radu bezpečnosti se ukázal jako typický Putinův bluf,  který je v rozporu s mnoha zásadami OSN, což znamená, že nemůže být přijat podle tohoto návrhu. Ale namísto toho, aby to odmítl, tak by měl Západ využít Putinovu nabídku  a přetvořit ji na vlastní verzi  podle pravidla cukru a biče.

Někteří argumentují, že ani ta nejschopnější mírová operace OSN nemůže čelit ruským vojákům a zbraním. Ale tím, že dojde k dohodě o mírových silách, tak bude Moskva souhlasit s dohodnutým postupem. Stahování ruských vojáků a zbraní z okupovaného území bude předpokladem pro rozmístění mírových sil.


Pokud Rusko stáhne vojska a dojde tak k obnovení ukrajinské svrchovanosti nad Donbasem, mohli bychom nabídnout největší cukr: ulehčení od sankcí. To nemůže být nabízeno jen částečné. Celé sankce mohou být zrušeny, až budou splněny všechny závazky Ruska.

Jako "bič" mohou být dodávky zbraní Kyjevu. Při rozhovorech Rasmussena s ukrajinskými vojáky si vojáci stěžovali, že postrádají zařízení pro noční vidění, rušičky a radary k určení nepřátelských střel.
 
Mnozí, obzvláště v Evropě, se obávají, že americká vojenská pomoc může vyvolat zhoršení situace. Pokud však půjde o obranné vybavení, Rusko nebude moci dodávat své zbrojní dodávky jako "ospravedlnění proti dalším útokům ukrajinských jednotek," píše Rasmussen.

Trumpova administrativa přijala tvrzení, že cesta k lepšímu vztahu s Ruskem prochází Ukrajinou. Teď je čas, aby se také Evropané dostali na palubu. Kanada může hrát klíčovou roli jako transatlantický most, uzavírá Rasmussen.
 
(rp,prvnizpravy.cz,globeandmail,foto:arch.)