Svátek má: Josef

Zprávy

Velikost textu:

Rusko varovalo Evropu před vytvořením nové železné opony!

Rusko varovalo Evropu před vytvořením nové železné opony!

Svět čelí pokusům na vytvoření nové železné opony v Evropě, řekl náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Gruško.

Ilustrační foto
21. června 2018 - 04:20

To bude mít „extrémně nepříznivé důsledky pro všechny státy bez výjimky", citovala diplomata RIA Novosti, který vystoupil na 15. konference Flagmanské Asociace evropských podnikatelů v Rusku.

Podle Gruška byla na Západě bylo vytvořena „pohádka" o Rusku, která nemá nic společného s realitou a která musí být překonána.

Vojenské akce NATO na ruských hranicích označil diplomat za „vyhozené peníze" a odvrácení od ostatních úkolů, které musí být řešeny v bezpečnostní sféře.

„Musíme konstatovat, že Evropská unie nedokázala v uplynulém desetiletí najít zlatou střední cestu ve vztahu s naší zemí," uzavřel Gruško.

Vztahy mezi Ruskem a Západem se zhoršily kvůli situaci na Ukrajině a okol Krymu. Západ, který obviňuje Moskvu, že se zasahuje do záležitostí Kyjeva, uvalil vůči ní sankce. Rusko podniklo odvetná opatření, přijalo politiku dovozních náhrad a vícekrát označilo obvinění proti němu za neopodstatněné.


Koncem května ruský prezident Vladimír Putin vyzval západní země, aby nepřekračovaly ve vztazích s Ruskem za „červenou čáru".

Prezident zejména poznamenal, že zájmy Moskvy musí být respektovány, a také vyjádřil obavy, že rozšíření severoatlantické aliance by mohlo představovat pro Rusko hrozbu.

Hlava ruského státu poznamenala, že západní země obviňují Rusko ze „všech smrtelných hříchů" a podle jeho názoru to má na mezinárodní vztahy velmi negativní dopad.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)