Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Schröder: Bundeswehr v Pobaltí, to je absolutně špatný signál

Schröder: Bundeswehr v Pobaltí, to je absolutně špatný signál

Gerhard Schröder je v poslední době kritizován za své angažmá v Rusku. Exkancléř tím, ale není zvláště znepokojen, naopak v rozhovoru pro Stern kritizuje NATO a o budoucnosti Krymu má jasno.

Gerhard Schröder, německý exkancléř
21. září 2017 - 06:20

Bývalý šéf německé spolkové vlády kritizoval přítomnost Bundeswehru v pobaltských zemích. Nejde o  přímou hrozbu Rusku, ale „přítomnost německé armády u ruských hranic - to je naprosto špatný signál, to nedává to žádný smysl vzhledem k naší společné historii. V rámci strategie NATO  "Síly rychlého nasazení" je v současné době v Litvě 450 vojáků německé armády.

Schröder, který byl kritizován za svou práci v ruském energetickém sektoru, považuje definici o sobě jako o  "člověku, který rozumí Putinovi" za nebezpečnou a negativní. Podle bývalého kancléře je třeba vynaložit úsilí na pochopení svého protějšku a samozřejmě musíte pochopit Rusko a jeho prezidenta. Z ruského hlediska NATO vytvořilo okruh, který jde z Turecka přes jižní a střední Evropu, a končí v Baltském moři.


V komentáři k připojení Krymu Schröder varoval před hrozbou odcizení mezi Ruskem a Německem.

"Kvůli naší společné historii je mnoho Rusů zklamáno německým postojem, zejména sankční politikou," ´komentuje Schröder a dodává, co často slyší v rozhovorech s Rusy, „Pomohli jsme Německu při sjednocení“. Krym byl od 18. století součástí Ruska. "Předpovídám, že žádný ruský prezident nebude vyčleňovat Krym z Ruska," dodal Schröder.

Na téma východní politiky řekl Schröder: "Neměli bychom tak lehce zlikvidovat úspěchy politiky Willyho Brandta. Německo by se nemělo "řídit zájmy USA při jednání s Ruskem". Spojené státy nemají zájem o silné Rusko. Ale Evropa, zejména Německo, má jiné zájmy."


"Jsme přátelé, stojím za tímto osobním vztahem a budu to i nadále dělat. To se týká lidské věrnosti, ale to nemá žádný politický význam, protože už nejsem v úřadu," uvedl Schröder ke svému vztahu s Vladimírem Putinem.

(rp,prvnizpravy.cz,stern,foto:arch.)