Svátek má: Kamila

Zprávy

Velikost textu:

Sohu: Americká nadvláda je v ohrožení - a ne kvůli Rusku!

Sohu: Americká nadvláda je v ohrožení - a ne kvůli Rusku!

Dnes mají USA nového protivníka číslo jedna, s nímž bude ještě obtížnější jednat než s Ruskem, a tím je Evropská unie.

Ilustrační foto
30. března 2020 - 11:04

Podle Sohu musí Amerika přestat být arogantní vůči EU, protože její ekonomický potenciál by mohl oslabit vedení USA.

Po rozpadu SSSR se Spojené státy skutečně staly největší světovou mocností, ale v posledních letech se ocitla americká hegemonie  v hrožení. Podle čínského portálu Sohu se objevil nepřítel číslo jedna, s nímž je ještě obtížnější se vyrovnat než s Ruskem, a je to Evropská unie.

Mnozí se domnívají, že EU není tak silná jako Rusko. Navzdory skutečnosti, že nemá vojensky dostatečnou moc, má z ekonomického hlediska převahu. Evropská unie je dnes druhou největší ekonomikou na světě - a na ní závisí fungování světové ekonomiky. Spojené státy však Evropskou unii nepovažují za svého skutečného spojence a zacházejí s ní jako s „malým bratrem“.


Evropské země jasně chápou, že Spojené státy jim v posledních letech nejenže neposkytly žádné výhody, ale dokázaly na nich dokonce vydělat peníze. Amerika zvýšila podíl vojenských výdajů v evropských zemích a také zvýšila vývozní cla pro evropské zboží o 25%. Zvýšila se také daň na civilní letadla.
 
V reakci na to evropské země, jedna po druhé, začaly vyjadřovat svoji nelibost. Francie přímo hovořila o „mozkové smrti“ NATO. Francouzský prezident otevřeně mluvil o vstupu Ruska do EU. Německo také spolupracuje s Ruskem na projektu „Nord Stream 2“.
 
„EU je nejen ekonomicky silná, ale neměla by být podceňována vojenská síla „starých“ velkých mocností, jako je Francie a Německo. Pokud USA budou i nadále jednat s Evropskou unií s arogancí, stane se určitě jedním z nejsilnějších odpůrců,“ uzavřel autor materiálu.

(kou, prvnizpravy.cz, sohu.com, foto: arch.)