Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Stratfor: V novém roce se vztahy Západu a Ruska zhorší!

Stratfor: V novém roce se vztahy Západu a Ruska zhorší!

Konfrontace mezi Ruskem a Západem se v budoucnu jen zhorší: strany konfliktu si i nadále budou vyměňovat sankce a je nepravděpodobné, že by opustily stupňující se vojenskou přítomnost v Evropě, uvedl Stratfor.

Ilustrační foto
11. prosince 2017 - 10:15

Nicméně, jak se analytici domnívají, Moskva v posledních letech by mohla velmi dobře rozšířit svůj vliv ve světě a odklání se od Západu, a to znamená, že zhoršení vztahů s ním bude pouze jeden aspekt ruské zahraniční politiky.

Analýzy Stratforu jsou vždy zajímavé, úhledné a jakoby objektivní, včetně této. Ale je třeba podotknout, že celkový dojem je v podstatě tento: za vše zhoršující může Rusko. Takže posun NATO a nárůst vojenské techniky na hranicích s Ruskem, znamená, že i za obdobnou reakci ze strany Moskvy mohou tak nějak obě strany. Ruské rakety Iskander v Kaliningradu se tak nějak vylouply samy a nikoliv proto, že se v Polsku buduje protiraketová základna NATO. Eskalaci konliktu na Ukrajině chystá Moskva, zatímco Západ jen mírumilovně trpí. A návrh na misi OSN v Donbasu je jen jakýsi ruský „fígl“. A „hybridní válku“ vede proti Západu a USA jen Moskva, která se posi „zase“ ovlivnit volby v Evropě. A za to, že se Rusko obrací k Východu si vlastně může taky samo a nikoli nepřetržitý proud sankcí USA a Západu. Ostatně ať to posoudí čtenáři sami.

Zatímco se rok 2017 blíží ke svému konci, je stále jasnější, že se západní tlak na Rusko nesníží, jak se očekávalo na začátku roku po volbách Donalda Trumpa americkým prezidentem, ale zvýší, uvedl Stratfor. Podle analytiků společnosti v příštím roce v roce 2018 bude tento trend konsolidován a USA spolu s evropskými spojenci „s největší pravděpodobností zachovají a dokonce rozšíří své sankce proti Rusku".
 
Jak bylo zdůrazněno v materiálech společnosti, budou vztahy mezi Moskvou a Západem  formulovány pod vlivem několika klíčových faktorů v blízké budoucnosti, a jeden z nich bude jistě konflikt na východní Ukrajině mezi vládou a „separatisty“. Na pozadí „zmrazení“ konfliktu se v posledních měsících diplomatické kontakty ohledně Ukrajiny mezi Ruskem a Západem začaly rozšiřovat, a to dalo podnět k nabídce ruského prezidenta Vladimira Putina na umístění mírové mise OSN na Donbasu, připomněli analytici Stratforu.

 
Tyto pokroky vytvořily naději, že lze v roce 2018 konflikt vyřešit, ale podle odborníků z americké společnosti, je to nepravděpodobné, protože Rusko a západní země mají zcela odlišné názory na to, co by mělo být mírovou misí. Zejména, upřesňuje Stratfor, je Moskva přesvědčena, že je třeba se zaměřit na to, jak umístit omezený kontingent, který by zajistil bezpečnost pozorovatelů OBSE, zatímco Západ s Ukrajinou jsou pro nasazení mírových sil na celém území Donbasu, včetně hranic s Ruskem. Což podkopá strategii Moskvy, „o níž se předpokládá, že nelegálně přepravuje vojáky a zbraně přes tuto hranici, aby podpořila povstalce."
 
Ruská strana může samozřejmě využít nabídky na mírovou misi s cílem ukázat „ochotu vyjednávat o ukrajinském konfliktu ve snaze zabránit nahromadění tlaku Západu“, ale to neznamená, že Moskva půjde okamžitě na podmínky předložené západními zeměmi a Ukrajinou, což znamená, že jakémukoli možnému urovnání budou předcházet zdlouhavá jednání, uvedli autoři materiálu.
 
Rusko si navíc zachová příležitost, v případě potřeby, vyvolat eskalaci ukrajinského konfliktu. Vzhledem k tomu, že by Spojené státy příští rok by klidně mohly jít na posílení sankcí proti Rusku, v závislosti na výsledcích stále probíhajícího vyšetřování „ruského případu“, a mnoho členů Trumpovy administrativy otevřeně hovoří ve prospěch dodání Ukrajině smrtících zbraní, Moskva si může skutečně vynutit ukrajinský konflikt v reakci na jeden z těchto dvou kroků nebo jim dát „asymetrickou odpověď", tvrdí analytici Stratforu.
 
Dalším faktorem, který vyvolává napětí ve vztazích mezi Ruskem a Západem, je dlouhodobá eskalace vojenské přítomnosti obou stran na evropských hranicích, a v roce 2018 se zřejmě nic nezmění, jsou přesvědčeni experti. Jak se očekávalo, Rusko nyní bude trvale nasazovat raketové systémy Iskander v oblasti Kaliningradu; NATO zase vytvoří nová velitelství - atlantické a logistické - stejně jako posílí koordinační činnost hlídkování a informační bezpečnosti Černého moře, vysvětluje Startfor v materiálu. Autoři se domnívají, že tyto kroky povedou ke zhoršení napětí, které může zabránit obnovení již přerušených jednání o omezení zbrojení mezi USA a Ruskem.

Olejem do ohně budou i „metody hybridní války, kterou Moskva nadále uplatňuje v Evropě, Spojených státech a u západních spojenců", tvrdí analytici Stratforu. V příštím roce by se Rusko mohlo pokusit ovlivnit všeobecné volby v Itálii, které se budou konat v květnu, ale „oblíbené“ strany Kremlu nepravděpodobně dosáhnou velkého úspěchu; Současně Moskva je docela schopna uspět v tomto smyslu, že v Moldavsku může vyhrát „proruská“ socialistická strana, která později s největší pravděpodobností zruší směr k „integraci se Západem“.


Podle odborníků Stratfor bude dalším důležitým trendem ruské zahraniční politiky vzdalování se Moskvy pd Západu. Jak analytici připomínají, zhledem k „izolaci“ Západu, Rusko několik let pěstuje hospodářské vztahy s Čínou a arabskými zeměmi, a souběžně zvýšuje svoji obchodní a vojenskou přítomnost ve strategicky důležitých oblastech pro Spojené státy, jako je Sýrie a Severní Korea. Výsledkem těchto snah se vliv Moskvy na Středním Východě a asijsko-tichomořského regionu výrazně zvýšil - a jestli se na první pohled se zdálo, že Rusko jedná mimo své tradiční sféry zájmu jen proto, aby mělo trumfy při vyjednáváním se Západem, je nyní zřejmé, že má Moskva v těchto oblastech vážné politické, ekonomické a obranné cíle, uvádí se v materiálu.

Tudíž, přestože se tedy konfrontace Západu a Ruska v roce 2018 bude zostřovat, z ruského pohledu je toto zhoršení „jen jedním aspektem množství zájmů a priorit“, které nyní Moskva má, shrnuli analytici.

(kou, prvnizpravy.cz, stratfor.com, foto: arch.)