Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Times: Neberte telefon a nepijte vodku - Johnsona připravují na Moskvu!

Times: Neberte telefon a nepijte vodku - Johnsona připravují na Moskvu!

Britský ministr zahraničí Boris Johnson by měl přijet na oficiální návštěvou do Ruska, a při této příležitosti zveřejnily The Times otevřený dopis poslance Chrise Bryanta.

Boris Johnson, britský ministr zahraničí
16. prosince 2017 - 07:10

S odkazem na své vlastní zkušenosti poskytl řadu hodnotných rad ministrovi, jak se chovat v Moskvě, jaký pokoj si má vybrat v hotelu a jak jezdit v moskevských výtazích.

Chris Bryant se rozhodl podělit se o své zkušenosti a napsal otevřený dopis Johnsonovi, který vyšel v The Times, v němž ho vyzval, aby během cesty nepoužíval telefon, nezapojoval se do zábavy a nepil vodku o závod. Bryantova zkušenost je založena na vlastních cestách do Moskvy a Nižního Novgorodu, když sám sloužil jako ministr, a také z návštěvy Petrohradu v době, kdy město bylo ještě Leningradem.

Za prvé Bryant doporučuje, aby si Johnson nebral s sebou mobilní telefon nebo jiné zařízení s přístupem k internetu. V opačném případě bude nějaký takový přístroj jistě napaden a přeměněn v nástroj pro odposlouchávání, varuje.

Za druhé trvá na tom, že by se ministr měl starat o potraviny a nápoje, které konzumuje. Možná, že Johnson nebude otráven poloniem, připouští Bryant, ale tvrdí, že už existují případy, kdy byli britští ministři v Moskvě otráveni, přestože jedli to samé jako ostatní. „V každém případě nemusíte přijmout každou rundu vodky nebo se zapojit do soutěže s nápoji, bez ohledu na to, jak se ve vzduchu vznáší falešná přívětivost. Cílem bude vás dostat do kolen," upozorňuje autor zprávy.

Další jeho rada se týká bydlení pro ministra: musíte trvat na pokoji, který není vybaven telefonem nebo s aparátem, který lze vypnout. Jinak, píše, Rusové rádi v noci volají své hosty - ministry jiných zemí, aby jim nedali spát. Proto navrhuje, že může, například, na poslední chvíli výměnit pokoj. „Váš oponent bude docela překvapen, když se objevíte s jasnými očima a plnýma energie, i když váš osobní sekretář bude spát za chůze."

Navíc Bryant doporučuje, aby výtah nepoužíval sám, protože pokud se Johnson začne šťourat v nosu nebo se bude předvádět před zrcadlem, bude fotografován a takové fotografie budou uloženy pro černý den. A jestli k němu přijde nebo mu zaklepe do pokoje krásná žena, musí mít rovněž otevřené oči.


„Ještě důležitější je být nudný. Velmi, velmi nudný," doporučuje autor dopisu. Koneckonců, podle něj budou Rusové dělat všechno, aby Johnsona vykolejili. Například, mohou zahltit hosta komplimenty. „Samozřejmě, každý politik se domnívá, že jeho osobní kouzlo zázračně rozmrazí nepříjemné vztahy," píše Bryant. „Ale podle mé zkušenosti nestaví na na chudáckých politicích, kteří chtějí potěšit. Pokud někoho respektují, tak jsou cílevědomí, přesní ... oponenti - mluvící s úctou, ale přímo."

Proto se autor radí Borisi Johnsonovi nestydět se mluvit o naléhavých problémech: korupci, která zabraňuje britským obchodníkům podnikat, nedostatek respektu k demokratickým normám, o hybridní válce proti Západu, o „zrádné“ podpoře Asadovi, o oblasti lidských práv v Čečensku, stejně jako o „nezákonném připojení Krymu".

Zároveň připouští, že Rusko a Spojené království mají mnoho kontaktních bodů, které by umožnily zemím produktivním způsobem spolupracovat. „Nebude to lichotka říkat, že Rusko je skvělá země s pyšnou historií. Ale vaše oči by měly být otevřené a neměl byste být oslepen svojí vlastní touhou zapůsobit," tvrdí autor.


„A ano, ještě něco dalšího. Vezmte velmi teplý kabát, silné ponožky a vhodný klobouk. Bude zima, ale nechcete vypadat, jako byste se třásl," napsal Chris Bryant v The Times.

Ruské velvyslanectví na článek The Times reagovalo na svém Twitteru slovy ještě jedním doporučením Johnsonovi: „Především si dejte pozor na medvědy na ulicích Moskvy (Proč Bryantovi unikl tento bod?)"

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)