Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Trump: Pouze ponížením Německa nebude Američan větší!

Trump: Pouze ponížením Německa nebude Američan větší!

Angela Merkelová dělá velkou chybu v jednání s Trumpem. Vzpomínáte si na pěsti Donalda Trumpa s Receptem Tayyipem Erdoganem? Pokus o hraní s Vladimírem Putinem? Prezident obdivuje silné muže, ale ne, jak se zdá, silné ženy.

Angela Merkelová a Donald Trump
10. srpna 2018 - 06:20

To je obvyklé vysvětlení pro jeho odtažitý vztah s Angelou Merkelovou a geopolitické vztahy, které z toho plynou: preferování amerických zájmů nad  evropskými, napětí v západní alianci, komentuje Roger Boyes pro The Times.

Nechci souhlasit s myšlenkou, že Trumpova misogynie je příčinou jeho neklidného vztahu s Merkelovou. Jeho podráždění může vyplývat ze způsobu, jak tisk označil  Merkelovou za dědice titulu vůdce svobodného světa po odchodu Baracka Obamy.

V roce 2015 Time vybral kancléřku jako „osobnost roku“. Trump k tomu poznamenal: "Špatná volba."

Při volebních debatách tehdejší prezidentský kandidát Donald Trump varoval, že jeho soupeřka Hillary Clintonová se vidí v Angele Merkelové a má v úmyslu přivést do země, miliony přistěhovalců.

"A po pravdě řečeno, kancléřka sama zvyšuje nepřátelství mezi ní a Trumpem, a to i velmi „samolibým způsobem,“ píše Roger Boyes. Po znovuzvolení německou kancléřkou řekla Merkelová, že „za určitých podmínek mohou spolupracovat“. Ano, mohou pracovat společně, ale pouze na základě společných hodnot, které Merkelová neopomněla připomenout: demokracie, svoboda a dodržování lidských práv a lidské důstojnosti, bez ohledu na jeho původ, barvu pleti, náboženství, pohlaví, sexuální orientaci nebo politického přesvědčení.

Na Trumpově straně sporu s kancléřkou, existuje psychologický podtext. Rodina amerického prezidenta pochází z malého městečka v Porýní-Falci v Německu, ale většinu svého života Trump zapíral svůj původ. Jeho dědeček, Friedrich šel do Ameriky, aby se vyhnul vojenské službě, v New Yorku se vyučil kadeřníkem, začal se zajímat o zlatou horečku, a dokonce udělal štěstí v restauracích a bordelech, odjel do Německa pro svou manželku, vrátil se do USA a v roce 1918 zemřel na španělskou chřipku .


Nemusíte být psychoanalytikem géniem, abyste pochopili, že tato historie má vliv na Trumpa. Trumpovy smíšené pocity vůči imigraci, vždy dokonalý účes,  láska k zlatu - o nic horší než měl král Midas, dobrý cit pro nemovitostí a obsedantní strach z chřipky. Dědeček se vyhnul bojům v první světové válce, během druhé světové války otec narukoval, prezident, narozený v roce 1946, nepoznal své německé kořeny až do 90. let.

Angela  Merkelová neudělá také všechno pro dobré vztahy. Trumpova kritika výdajů na obranu a Nord Stream jsou podporovány mnoha partnery. A to se také odráží ve vztazích aliance,  která je založena na transatlantické důvěře.

„Trump může mít pravdu, že kdysi silná Merkelová ztratila své orientační body, ale pouze ponížením Německa nebude Američan větší, "shrnuje autor článku.

(rp,prvnizpravy.cz,thetimes,foto:arch.)