Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Domov Raspenava se dočkal obnovy, klienti se nastěhují letos v dubnu

Domov Raspenava se dočkal obnovy, klienti se nastěhují letos v dubnu

Z Domova Raspenava
30. března 2023 - 07:00

V areálu příspěvkové organizace Domov Raspenava stojí nová budova. V ní najdou zdravotně postižení ubytování, nechybí ani jídelna a společenské prostory. Celková cena kompletního projektu včetně vybavení činila 76,77 milionu korun včetně DPH. Z toho 50.990.145,28 korun tvoří evropská dotace v rámci Integrovaného regionálního operačního programu a 2.999.420,31 korun pak státní příspěvek. Zbytek peněz poskytl kraj. Výstavba prostorů začala v létě roku 2021 a skončila v březnu letošního roku. Stavební práce provedla firma CL-EVANS s.r.o.

„Domov Raspenava je dalším příkladem takzvané transformace sociálních služeb, která znamená přeměnu nedůstojných podmínek života zdravotně a tělesně postižených a jejich nasměrování blíž k běžnému životu. Díky tomuto procesu vznikají moderní bydlení komunitního typu, která pomáhají postiženým lidem co nejvíc se přiblížit normálnímu životu, jaký vedou zdraví lidé,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Moderní bezbariérové pavilony v Domově Raspenava vyhovují požadavkům současné doby. Jsem rád, že se tam klientům bude žít o poznání lépe a komfortněji,“ dodal Petr Tulpa, náměstek pro resort sociálních věcí.

Ve čtyřech jednopodlažních pavilonech propojených centrální chodbou budou hendikepovaní ve skupinách bydlet. Jeden objekt poslouží jako kuchyně a stravovna a v dalším bude provozní zázemí a společenské prostory. Na východní straně bude umístěn vstup a vjezd do areálu, zatímco jižní plocha je navržena jako zahrada.

„Projektový záměr Liberecký kraj schválil již v červnu roku 2016. Těší mě, že se nám podařilo výběrem vhodného zhotovitele snížit předpokládanou hodnotu celé zakázky. Vybírali jsme z devíti uchazečů,“ vysvětlil Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. „Předpokládaná hodnota stavební části byla 75.837.158 korun včetně DPH a cena díla – stavební části – po všech dodatcích, kam řadíme méně a vícepráce, je 69.938.495,38 korun včetně DPH.“

„Začátkem dubna se do nového objektu nastěhuje 18 klientů a po 36 letech opustí dosavadní prostory, které jsou pro imobilní klienty a děti s poruchami autistického spektra nevyhovující. V novém objektu budou děti rozděleny do čtyř čtyřčlenných až pětičlenných domácností, více se tím přiblížíme rodinnému způsobu života, a kvalita služby se tak posune zase o stupeň výš.

V každé domácnosti je k dispozici kuchyňka, společný obývací pokoj a jednolůžkové pokoje. Pokoje pro děti s poruchami autistického spektra jsou koncipovány jako bezpečné, s měkkým obložení stěn. Ze všech bytů je vstup na terasu.

Domov Raspenava má vlastní stravovací provoz, nová jídelna bude sloužit nejen dětem, které zde budou bydlet, ale i dospělým klientům, kteří využívají ambulantní služby sociálně terapeutických dílen,“ dodala Květa Kutílková, ředitelka Domova Raspenava.Domov Raspenava poskytuje péči 29 lidem (nové prostory pro 18 klientů a k tomu ještě dva byty) ve věku od 3 do 26 let s mentálním postižením, s poruchou autistického spektra a s kombinovaným postižením. Vybudováním nového objektu v Raspenavě pokračuje Liberecký kraj v projektu transformace sociálních služeb.

Přeměny se dočká dále například organizace APOSS Liberec. Dělí se na dva díly. První část – výstavba v Nové Vsi u Chrastavy – je již skoro u konce. Druhá část, která obnáší výstavbu ve Vratislavicích nad Nisou, se chystá. V Nové Vsi jde o domov pro devět osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením. Náklady činí 63 milionů korun s DPH, kolaudace se plánuje na konec května tohoto roku.

Ve Vratislavicích nad Nisou se bude stavět na dvou místech, začátek se předpokládá příští rok na jaře. Vzniknou dva domovy pro 6 a 12 osob s poruchami autistického spektra, mentálním a kombinovaným postižením.

Do transformace v rámci projektu Ministerstva práce a sociálních věcí jako první vstoupily dvě krajské příspěvkové organizace pečující o postižené: Domov Sluneční dvůr a někdejší Domov pro osoby se zdravotním postižením Mařenice, dnes pod názvem Ostara. „Na tyto pilotní projekty jsme v průběhu času úspěšně navázali a dále v tom pokračujeme. Je to již dvacet let, během nichž se nám podařilo v oblasti transformace dosáhnout řady úspěchů a pokračujeme dál. V souladu s koncepcí Chytřejší kraj se navíc snažíme o to, aby stavby byly energeticky co nejméně náročné a co nejvíce soběstačné,“ uzavřel hejtman.

Libereckénovinky.cz informoval Mgr. Filip Trdla, tiskový mluvčí Libereckého kraje.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:lk)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%