Svátek má: Zdislava

Regiony

Velikost textu:

Leoš Janáček v Naivním divadle

Leoš Janáček v Naivním divadle

V pátek 9.prosince v 19:30 hodin zve Naivní divadlo Liberec diváky na jedinečný pořad s názvem Leoš Janáček – Listy důvěrné, který představí posluchačům četbu vybraných milostných dopisů Leoše Janáčka Kamile Stösslové a nesmrtelnou hudbu z jeho klavírního díla.

Z plakátu k akci
5. prosince 2022 - 07:00

Legendu českého herectví Petra Štěpánka jako stárnoucího Leoše Janáčka a klavíristku Terezii Fialovou jako skladatelovu mladistvou múzu Kamilu dělí podobný věkový rozdíl jako hlavní „protagonisty“. Co je však spojuje, je vášeň projevu, cítění fráze a pokora k textu.

Komponovaný pořad Listy důvěrné vykresluje platonický milostný vztah skladatele Leoše Janáčka ke Kamile Stösslové. O mnoho let mladší a vdaná paní Kamila se stala skladatelovou láskou a múzou na dlouhých jedenáct let. Janáček jí adresoval více než 700 dopisů a v období jejich vztahu napsal svá nejsilnější díla. Milostné vzplanutí se Janáčkovi stává osudným, když se nachladí při hledání zatoulaného Kamilina synka a nedlouho poté umírá na prudký zápal plic.Dopisy mezi daty 1. 2. – 29. 6. 1928 popisují mimo jiné vznik slavného smyčcového kvartetu Listy důvěrné, podle něhož je toto nahlédnutí do Janáčkovy milostné korespondence pojmenováno.

Libereckénovinky.cz informovala Mgr. Jana Pittnerová, tisková mluvčí, Naivní divadlo Liberec.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:naivnidivadlo)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?