Svátek má: Věroslav

Regiony

Velikost textu:

V Libereckém kraji je stále 30 tisíc neodeslaných formulářů

V Libereckém kraji je stále 30 tisíc neodeslaných formulářů

Český statistický úřad dosud obdržel téměř 3,9 milionu elektronických sčítacích formulářů a 395 tisíc listinných. Přímo za Liberecký kraj přes 152 tisíc elektronických a 17 tisíc listinných.

Ilustrační foto
11. května 2021 - 07:00

Na své odeslání čeká v domácnostech v Liberecký kraji dosud 30 tisíc formulářů.Sčítání lidu, domů a bytů 2021 končí 11. května, kdo se ještě nesečetl, má tak skutečně nejvyšší čas.

„Naprostá většina obyvatel České republiky se v posledních týdnech už sečetla a všem jim za to děkuji. Stále jsou ovšem lidé, kteří svoji zákonnou povinnost nesplnili. Těm zbývají už jen poslední čtyři dny, aby se sečetli buď online, nebo vyplnili a odeslali listinný sčítací formulář, už opravdu není na co čekat,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Nejpohodlnější je sečíst se přes internet prostřednictvím elektronického formuláře, který je k dispozici na webu scitani.cz nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Online sečtení je snadné, rychlé a bez nutnosti vidět sčítacího komisaře. Pro listinný formulář je stále možné si dojít na kontaktní místa sčítání, která jsou na 46 vybraných pobočkách České pošty v Libereckém kraji a na Krajské správě ČSÚ v Liberci.  

V Libereckém kraji bylo do domácností rozneseno 42 tisíc listinných formulářů, dalších 5 tisíc si občané vyzvedli sami na kontaktních místech. Sebraných listinných formulářů je aktuálně 17 tisíc, tedy 37 % z distribuovaných. Neodeslané formuláře tak u sebe má dosud 30 tisíc domácností. Tyto samozřejmě mohly a stále mohou vyplnit a odeslat online formulář.Z údajů o počtu odeslaných elektronických sčítacích formulářů a sebraných listinných sčítacích formulářů na 100 bytů za každou obec vyplývá, jaké je zapojení jednotlivých obcí do sčítání. Mezi malými obcemi jsou nejaktivnější Holenice, Okrouhlá a Horní Libchava. U obcí, ve kterých bylo identifikováno více než 500 bytů, jsou na prvních pozicích Skalice u České Lípy, Stráž nad Nisou a Šimonovice. V kategorii, kterou představují obce s více než 3 000 byty, vynikají ve sčítání Česká Lípa, Liberec a Frýdlant.


Na opačné straně žebříčku jsou Vítkovice, Krompach a Blatce. Obce se zaměřením na turistický ruch, s významným podílem krátkodobě pronajímaných bytů či chatové oblasti mohou vykazovat nižší hodnoty odeslaných formulářů na 100 bytů, a to kvůli vyššímu počtu neobydlených bytů. Nemusí to však znamenat slabší zájem o online sčítání u obyvatel, kteří v těchto obcích žijí. Aktuální údaje o aktivitě obyvatel obcí ve sčítání jsou k dispozici na webu scitani.cz.

Libereckénovinky.cz informoval Tomáš Chrámecký, odbor komunikace, Český statistický úřad.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:arch.)