Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

Zámek Hrubý Rohozec má novou kastelánku s vizí oživení zámku

Zámek Hrubý Rohozec má novou kastelánku s vizí oživení zámku

Zámek Hrubý Rohozec čeká od 1.října velká změna – po 12 letech odsud odchází stávající kastelán Jiří Holub a na jeho pozici nastupuje Eliška Kořánová, která vítězně vzešla z veřejného výběrového řízení.

Hrubý Rohozec
28. září 2021 - 07:00

K 1. říjnu byla novou kastelánkou hruborohozeckého zámku jmenována Eliška Kořánová, v současné době správce depozitáře tohoto objektu. Vystudovala Vyšší odbornou školu v Brně obor Konzervování a restaurování nábytku a nepolychromované dřevořezby, od roku 2012 pracovala jako sezónní průvodce na zámku Hrubý Rohozec. Další pracovní zkušenosti získala také na územní památkové správě Sychrov.  

„Ráda bych poděkovala panu Holubovi, svému předchůdci, který do správy tohoto objektu vložil celé své srdce, a který byl vždy oporou nejen zámku, ale i svým kolegům. Mým cílem je postupné zajištění oprav objektu, pestrý výběr kulturních akcí jak pro dospělé, tak i pro nejmenší návštěvníky a pokračovaní v tradici Hrubého Rohozce jako objektu, kde je návštěvník vítán a cítí se v jeho prostorách dobře“, nastiňuje své plány nová kastelánka.

Právě za Jiřího Holuba došlo k vytvoření tří prohlídkových okruhů na zámku – za pomoci kolegů z Územní památkové správy na Sychrově a Územního odborného pracoviště v Liberci byly na základě dochovaných fotografií z roku 1932 nainstalovány reprezentativní, soukromé i návštěvní prostory tak, že zanechávají dojem, jakoby zde majitelé ještě žili. Postupně byla i třetí trasa, která původně vedla pouze zámeckým sklepením, rozšířena o prostory pro zázemí zámku a sloužící – a právě pro své ne příliš obvyklé zaměření se stala veřejností velmi vyhledávanou, často také tato trasa působila jako kulisa pro velmi oblíbené hrané prohlídky, jejichž autorem i režisérem byl kastelán Holub, a které bývaly vyprodané dlouho dopředu.  Před třemi lety byly prohlídkové okruhy doplněny ještě o okruh určený dětem, stálicí v nabídce byly také stavebně-historické prohlídky konané ve vybraných termínech.V současné době je v nádvoří zámku lešení, neboť jsou opravovány římsy a okapové svody, opravena byla také grotta v zámeckém parku. Zámek Hrubý Rohozec je od roku 1992 součástí restitučního sporu, který za rodinu Walderode vede vdova po posledním majiteli, paní Johanna Kammerlanderová. Spor byl v dubnu letošního roku navrácen nejvyšším soudem Okresnímu soudu v Semilech.

„Zámek Hrubý Rohozec je pro návštěvníky oázou pohody. Nikdy jsem nezažil, že by odsud odcházeli návštěvníci jinak, než s úsměvem na tváři, vždy tu panovala velmi přátelská a vstřícná atmosféra. Přeji kolegyni, aby ji zde udržela a také, aby mohla naplnit své plány ohledně rozšíření kulturních akcí. Jsme samozřejmě vázáni a omezeni tím, že osud zámku je nejistý – o to více doufám, že spor bude brzy ukončen v náš prospěch a budeme moci hledat finance na tolik potřebné stavební obnovy“, nešetří optimismem ředitel Územní památkové správy Sychrov, do jehož dikce zámek spadá, Miloš Kadlec.  

Dosavadní kastelán zámku, MgA. Jiří Holub, se v současné době připravuje na kastelánskou pozici na státním hradě a zámku Frýdlant, kterou začne vykonávat od 1.1.2022. O jeho plánech a vizích budeme informovat v samostatné tiskové zprávě.
Libereckenovinky.cz informovala Mgr. et Bc. Lucie Bidlasová, vedoucí kanceláře ředitele, tisková mluvčí, Národní památkový ústav.

(rp,libereckenovinky.cz,foto:npu)