Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Další konflikt mezi americkou a ruskou hlídkou v Sýrii (VIDEO)

Další konflikt mezi americkou a ruskou hlídkou v Sýrii (VIDEO)

<< VIDEO >> Americká hlídka byla zapojena do ozbrojeného incidentu poblíž města Kámišlí v severovýchodní syrské provincii Hasaka.

Z incidentu
13. února 2020 - 06:20

Místní kurdské zdroje uvádějí, že ke konfliktu došlo na provládním  kontrolním stanovišti národních obranných sil (milice bojující na straně vojsk Bašara al-Asada) v oblasti Khirbat-Amo východně od letiště Kámišlí na jižním okraji města. Po přestřelce mezi americkou vojenskou a provládní milicí následovaly nálety amerického letectva.

„12. února koaliční síly, vedené USA, hlídkující poblíž Kámišlí narazily na kontrolní stanoviště okupované provládními silami syrského režimu. Poté, co koaliční jednotky varovaly provládní síly, došlo k eskalaci, hlídka byla napadena palbou od neznámých osob. Kvůli sebeobraně koaliční síly opětovaly palbu. Koaliční hlídka se vrátila na svou stálou domovskou základnu, “uvedl o incidentu plukovník Miles Cuggins, zástupce americké koalice podle webu The Defense Post.

Podle dalších zpráv dorazily jednotky ruské vojenské policie na místo incidentu „za účelem zprostředkování“.

Podle očitých svědků byl jeden zraněný z jednotky syrské armády převezen do nedaleké nemocnice.

Incident hrozí zvýšením napětí mezi americkými a ruskými silami v oblasti, uvádí The Defense Post.


Jak uvádí agentura EADaily, americké letectvo po incidentu na kontrolním místě, kde americká armáda zabila jednu osobu, provedlo nejméně jeden útok v severovýchodní oblasti Sýrie (provincie Hasake). Syrská státní tisková agentura SANA hlásí, že jeden civilista byl zabit a další zraněn, když americké síly zahájily palbu poté, co byla jejich obrněná vozidla zastavena na kontrolním stanovišti východně od města Kámišlí (neoficiální hlavní město Syrského Kurdistánu). Po střelbě následoval letecký úder na vesnici nedaleko Kámišlí, nedaleko hranice s Tureckem.

Turecká státní tisková agentura Anadolu zase hlásí, že šlo o dva letecké údery v určené oblasti.(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,defensepost,sana,foto:arch.)