Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

Rozhovory Biden-Putin v Ženevě by měly trvat asi pět hodin

Rozhovory Biden-Putin v Ženevě by měly trvat asi pět hodin

Bude to první rusko-americký summit od Putinova setkání s Donaldem Trumpem v Helsinkách v červenci 2018.

Joe Biden a Vladimir Putin
16. června 2021 - 08:45

Dnešní rozhovory mezi ruským a americkým prezidentem Vladimirem Putinem a Joe Bidenem se budou konat v úzkém a rozšířeném formátu. Ačkoli se očekává, že celá akce potrvá asi čtyři nebo pět hodin, trvání summitu je na rozhodnutí prezidentů.

Putinovo letadlo by mělo přistávat v Ženevě po poledni a ruský vůdce okamžitě zamíří na místo konání summitu. Biden přijel do švýcarského města v úterý a zůstal v pětihvězdičkovém hotelu InterContinental.

Hovory v úzkém a rozšířeném formátu
Jak řekl novinářům dříve zástupce Kremlu Jurij Ušakov, očekává se, že ruský vůdce dorazí do Villa La Grange přibližně ve 13:00 místního času, kde ho přivítá švýcarský prezident Guy Parmelin. Biden dorazí krátce poté. Poté, co prezidenti zapózují pro tradiční fotografii, Parmelin oficiálně přivítá účastníky summitu a oba vůdci budou pokračovat v rozhovoru v knihovně vily.

Jednání budou nejdříve probíhat v omezeném formátu, kterých se zúčastní také přední diplomaté obou států - Sergej Lavrov a Anthony Blinken.

V souladu s harmonogramem má rozšířené jednání začít v 14:30 místního času. Přestávka na kávu je naplánována kolem 17:00 místního času a poté budou rozhovory znovu pokračovat. Zdroj americké administrativy potvrdil, že není plánován žádný společný pracovní oběd.

Rusko-americký summit v Ženevě má trvat přibližně 4-5 hodin včetně přestávek, řekl v úterý novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Rozhovory by měly trvat 4–5 hodin s přestávkami a změnou formátů,“ uvedl zástupce Kremlu.

Jak již dříve řekl novinářům kremelský poradce Jurij Ušakov, skutečné trvání summitu bude záviset na průběhu diskuse a náladách prezidentů.

Setkání jeden na jednoho
Setkání jeden na jednoho není vyloučeno, i když to plán nepředpokládá.

Ušakov k možnosti takových rozhovorů poznamenal: „Nevím, o čem prezidenti rozhodnou, je to na nich.“ Poukázal na to, že osobní rozhovory probíhaly na předchozích summitech Ruska a USA, jakož i na setkáních vůdců Sovětského svazu a Spojených států v minulosti."Samostatné tiskové konference
Jakmile schůzka skončí, oba vůdci budou mít samostatné tiskové konference. Podle zdroje z ruské delegace je Putinova tisková konference naplánována přibližně na 18:00 místního času. „Bude to otevřený, podrobný a upřímný rozhovor s novináři,“ řekl Peskov.

Podle americké strany se Bidenova tisková konference uskuteční později.

Ruský prezidentský poradce Jurij Ušakov dříve novinářům řekl, že na společné tiskové konferenci ruských a amerických vůdců nebylo dosaženo dohody, jak tomu bylo během předchozích rusko-amerických summitů.


Ruská delegace
Kromě Lavrova, Ušakova a Peskova budou ruskou delegací na summitu také doplňovat náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. K diskusi o některých regionálních otázkách, zejména o Sýrii a Ukrajině, byli pozváni také zvláštní prezidentský vyslanec pro Sýrii Alexander Lavrentjev a zástupce náčelníka štábu ruské prezidentské výkonné kanceláře Dmitrij Kozak.

Kromě toho se summitu zúčastní ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov a velvyslanec USA v Rusku John Sullivan. Oba velvyslanci před zasedáním konzultovali ve svých hlavních městech. „Vzhledem k výsledkům summitu, pokud se prezidenti dohodnou, mohou se velvyslanci přesunout na místa, kde by měli pracovat,“ řekl Ušakov. „Pokud se prezidenti rozhodnou, velvyslanci se mohou vrátit do hlavních měst [zemí, kde pracují] hned po summitu v Ženevě,“ dodal.

V reakci na otázku týkající se antikoravirových opatření Ušakov zdůraznil, že jsou přijímána velmi závažná bezpečnostní opatření, „zejména pokud jde o ochranu zdraví prezidentů, Rusko i USA to berou velmi vážně“.

(rp,prvnizpravy.cz,tass,foto:arch.)